Pályáját 1956-ban, Dányban, matematika-fizika szakos általános iskolai tanárként kezdte, majd kistarcsai és budapesti általános iskolák után 1968-tól 1990-ig a tatai Eötvös József Gimnáziumban tanított matematikát. Ezt követően négy évig volt művelődési és közoktatási államtitkár, majd 1994-től a Pápai Református Kollégium előbb pápai, majd Tatai Gimnáziumának igazgatója, mely munkakört a mai napig is ellátja. Az Eötvös Loránd Tudományegyetemen a matematikatanítás módszertanát tanítja leendő pedagógusoknak. Tiszteletbeli tagja a Magyari Zoltán Népfőiskolai Társaságnak, rendes tagja a Nemzeti Tankönyvkiadó Tanácsadó testületének és elnöke a Komárom-Esztergom Megyei Közoktatásért Közalapítvány Kuratóriumának.
Diákjai jelentős eredményeket értek el a KöMaL feladatmegoldó pontversenyében, az Arany Dániel, ill. az OKTV versenyeken. Életművéért 1984-ben Beke Manó-emlékdíjjal, 1999-ben Gábor Dénes-emlékéremmel, 2000-ben Bethlen Gábor-díjjal, 2003-ban a Magyar Köztársaság Elnökének Érdemérmével, 2007-ben Tata Város Zsigmond Király Díjával tüntették ki.
Máig aktív munkássága során számos könyve, publikációja jelent meg, többek között a Köznevelés, a Természet világa, és a Fizikai szemle című periodikákban. Kálmán Attila nevéhez jelentős összefoglaló, ismeretterjesztő munka fűződik Bolyai János munkássága kapcsán is.
Dr. Kálmán Attila eddigi pályájáról így fogalmazott: "Fő célom a matematika és a közösség jellemformáló erejének segítségével logikusan gondolkodó, kreatív, értékeket tisztelő, igényes, a szépre és a jóra nyitott fiatalok nevelése."